שברי כתף \ זרוע קריבנית (proximal humerus)

נפלתי על היד והרופא במיון אמר לי ששברתי את הכתף, למה הכוונה?

הכתף בנויה באופן גס משלוש עצמות עיקריות: הזרוע (הומרוס humerus), השכמה (סקפולה scapula) ועצם הבריח (קלויקולה clavicle). לרוב הכוונה בשבר כתף היא לשבר של הזרוע בחלקה הקריבני, כלומר השליש העליון.

ניתן לקרוא על שברי קלויקולה במאמר אחר באתר. שברים של השכמה ומרכיביה הם נדירים יותר ולכן לא כתבנו עליהם כאן. ניתן כמובן תמיד לקבוע עמנו פגישה לייעוץ ומידע נוסף באשר לכל נושאים אלו.

מה חשוב שאדע לגבי שברי כתף?

ראשית חשוב ומרגיע לדעת כי ברוב שברי הכתף ניתן לטפל באופן שמרני (לא ניתוחי) בצורה מוצלחת עם חזרה טובה לתפקוד. גבס אינו נדרש (וגם אינו אפשרי במיקום זה) וכך הטיפול כולל קיבוע במתלה, נוגדי כאבים ופיזיותרפיה המתקדמת באופן הדרגתי. השבועיים הראשונים הם לרוב השבועיים הכואבים ביותר, ובד"כ קל יותר לישון על ספה בישיבה \ חצי שכיבה (כמו בכורסת טלוויזיה). למרות הקיבוע במתלה חשוב להפעיל את המרפק, שורש כף היד והאצבעות.

נאמר לי על ידי האורתופד כי השבר בכתף הוא ללא תזוזה, מה הכוונה ומה השלב הבא?

ובכן ראשית ברכות. שברים בכתף שהינם ללא תזוזה לרוב אינם נדרשים לטיפול ניתוחי. יש צורך כמובן במעקב רפואי ועליך לקבוע תור לצילום ובדיקה ע"י אורתופד לעוד כשבוע. זאת כדי לוודא כי השבר לא זז וניתן להמשיך בטיפול שמרני. לרוב נדרש מתלה למשך 6 שבועות.

ניסוחים אחרים שיכול להיות ששמעת מהרופא: שבר ללא תזוזה, שברים עם תזוזה מינימלית, שבר בעמדה מתקבלת להמשך טיפול שמרני. בכל הנ"ל הכוונה כי שככל הנראה הטיפול בשבר הוא שמרני בלבד (ללא ניתוח). נדרש כמובן מעקב בתקופת ההחלמה.

שברתי את הכתף והאורתופד המליץ לי על ניתוח. מה עלי לדעת?

הניתוחים המקובלים והשכיחים היום לטיפול בשבר כתף כוללים קיבוע ע"י פלטה ייעודית, מסמר תוך לשדי (כלומר ממוקם בתוך הזרוע) או החלפה הפוכה של מפרק הכתף. קיימות שיטות נוספות שיתכן ששמעת עליהן: קיבוע ע"י חוטי קירשנר, קיבוע ע"י תפירה של חלקי השבר, קיבוע ע"י ברגים בלבד, החלפה חלקית, החלפה אנטומית.

מבלי להכנס לדיון ארוך לגבי כל אחת מהשיטות ניתן לסכם כך: שברים פשוטים יחסית כדאי וניתן לקבע ע"י מסמר או ע"י פלטה, ובמקרים בהם השבר חמור מאוד ויש נזק בלתי הפיך למשטח הסחוסי– ניתן לבצע החלפה מלאה או חלקית של מפרק הכתף.

צוות מנתחי מרפאת המומחים לכתף מנתח באופן קבוע ובנפח גבוה שברי כתף. יש לנו ניסיון רב ומוצלח בניתוחי החלפת כתף על רקע שבר ופגיעות אחרות. אנו נוהגים להיכנס לניתוחים אלו בצוות של שני מנתחי כתף וכך משיגים תוצאות טובות יותר ומקצרים את משך הניתוח.

האורתופד המליץ לי על ניתוח לשבר הכתף אך אני חושש מאוד. מה עלי לדעת ומדוע הוא ממליץ כל כך על ניתוח?

שברים בכתף עם תזוזה משמעותית של החלקים עלולים להתאחות (להתחבר) בעמדה שאינה טובה ותגרור הגבלה בטווחי הכתף שלא תשתפר גם לאחר פיזיותרפיה ממושכת. במקרים חמורים מדובר בנכות משמעותית ולכן חבל שלא לתקן בניתוח כל עוד אפשרי. הטכניקות הניתוחיות המודרניות מאפשרות לנו החלמה טובה גם לאחר שברים מורכבים (אם כי יש להדגיש כי לרוב ההחלמה גם לאחר ניתוח אינה מושלמת וצפויות הגבלות גם לאחר ניתוח). במידה והמטרה היא להגיע לתפקוד טוב ככל האפשר של הכתף אנו ממליצים לנתח במקרים המתאימים.

במידה ושברתם את הכתף צרו עמנו קשר בהקדם האפשרי לבדיקה וייעוץ במרפאתנו. יש לנו ניסיון רב בטיפול בשברי כתף ונשמח לחלוק מניסיוננו. אנא הקפידו ליידע בעת קביעת התור כי מדובר בשבר טרי כיוון שאנו שומרים תורים פנויים במיוחד למקרים אלו מתוך כוונה לתת לכם את הטיפול הטוב ביותר.

ד"ר אלכס בושוי

קניון פולג,
קומה 1
אמנון ותמר 6
נתניה

לחיוג לחצו
על המספר:

מרפאה:
09-744-73-22
זימון תורים:
053-995-63-24

קניון עזריאלי
ערער 9,
בית שמעון קומה 3
מודיעין-מכבים-רעות

לחיוג לחצו
על המספר:

מרפאה:
077-229-90-21

ד"ר מיכאל תמר

קליניקה מרפאות מומחים
אלי הורוביץ 27, קומה 5
רחובות

לחיוג לחצו על המספר:

זימון תורים: 08-970-23-14