פריקת כתף

מהי פריקת כתף?

הכתף בפישוט רב היא מפרק של מכתש ועלי. פריקת כתף מתרחשת כאשר העלי יוצא מהמכתש. העלי הינו ראש הזרוע, והעלי הוא הגלנואיד (חלקה של השכמה היוצר משטח פרקי עם ראש הזרוע).

ברוב מוחלט של המקרים פריקת הכתף הינה קדמית, כלומר ראש הזרוע הולך לכיוון החזה.

כיצד מתרחשת פריקת כתף?

לרוב פריקת כתף ראשונה מתרחשת בעקבות טראומה: נפילה, חבלה משמעותית וכד'.

כיצד יש לטפל בפריקת כתף? כיצד מחזירים כתף?

פריקת כתף הינה אירוע מורכב אשר כדאי לטפל ע"י רופא שעבר הכשרה לכך: בצורה האופטימלית ביותר בחדר מיון שם ניתן לבדוק את המטופל, לבצע צילומים, ולבצע החזרה של הכתף. במידה ואתה חושד כי פרקת את הכתף המלצתנו היא לקבע את הכתף והזרוע במתלה (לקשור בבד לגוף) ולפנות לבדיקת רופא באופן דחוף.

פרקתי את הכתף לראשונה בחיי מה חשוב לדעת?

ראשית אנו מקווים כי אירוע לא נעים זה עבר עליך עם מינימום כאבים. עליך לדעת כי במקרים רבים בשל פגיעת הכתף נגרמות פגיעות נלוות לגלנואיד (השטח הפרקי) ולראש הזרוע ולמעטפות המפרק העלולות לגרום לפריקות חוזרות בעתיד. יתכן כי נאמר לך ע"י האורתופד שהחזיר את הפריקה כי קיימת פגיעת היל – זקס (Hill – Sachs) או פגיעת בנקרט (Bankart).

פרקתי את הכתף לראשונה בחיי מה חשוב לדעת?

שאלה מצויינת. נושא זה הוא נושא חם בדיון העכשווי בעולם מנתחי הכתף. בפשטות נאמר כי ככל שפגיעת ההיל – זקס ו \ או הבנקרט משמעותיות יותר כך עולה הסיכון לפריקות חוזרות. גורמים סיכון נוספים ובלתי תלויים לפריקות חוזרות הינם גיל המטופל ומידת הפעילות. כך ככל שאדם הינו פעיל יותר מבחינה ספורטיבית (ובפרט ספורט מגע) ודרישותיו מהכתף משמעותיות יותר כך עולה הסיכון שתהיה פריקה חוזרת.

פרקתי את הכתף לראשונה בחיי מה חשוב לדעת?

בכל פריקה של הכתף נגרמת פגיעה לסחוס ומבנים נוספים סביב הכתף. בכל פריקה עולה הסיכון לפריקה נוספת. בפריקות כתף חוזרות מצטברים נזקים הגורמים לשחיקה מואצת של הכתף, תהליך בלתי הפיך, העלולה להסתיים בסופו של דבר (לרוב לאחר שנים) בכתף שתהיה כואבת באופן קבוע, עם הגבלה משמעותית בטווחים ובתפקוד.

פרקתי את הכתף בפעם הראשונה מהי המלצתכם עבורי?

לאחר החזרת הכתף אנו ממליצים על התחלת פיזיותרפיה באופן מיידי. פיזיותרפיה טובה הינה כלי מרכזי לשיקום הכתף ולמניעת פריקות חוזרות. אנו ממליצים במקביל לקבוע תור ולהגיע לפגישה עם אורתופד מנתח כתף לצורך בדיקה והערכת מידת הסיכון לפריקה חוזרת. מומחי כתף רבים לאחר פריקה ראשונה יעדיפו טיפול שמרני הכולל קיבוע של הכתף במתלה לתקופה קצרה, והתחלת פיזיותרפיה אינטנסיבית. רוב המטופלים לאחר פריקת כתף ראשונה אינם נזקקים להתערבות ניתוחית.

כל הכתוב לעי"ל הוא מידע כללי. במידה ופרקת את הכתף או שהינך סובל מפריקות חוזרות של מפרק הכתף אתה מוזמן לקבוע פגישת ייעוץ עם רופאי מרפאת המומחים לכתף.

ד"ר אלכס בושוי

קניון פולג,
קומה 1
אמנון ותמר 6
נתניה

לחיוג לחצו
על המספר:

מרפאה:
09-744-73-22
זימון תורים:
053-995-63-24

קניון עזריאלי
ערער 9,
בית שמעון קומה 3
מודיעין-מכבים-רעות

לחיוג לחצו
על המספר:

מרפאה:
077-229-90-21

ד"ר מיכאל תמר

קליניקה מרפאות מומחים
אלי הורוביץ 27, קומה 5
רחובות

לחיוג לחצו על המספר:

זימון תורים: 08-970-23-14