הסתיידויות בכתף \ הסתיידות בגידי השרוול המסובב (calcific tendinitis)

הכתף כואבת לי מאוד בשלושת השבועות האחרונים, ולאחר שצולמתי נאמר לי כי יש לי הסתיידויות בכתף. מה עלי לדעת?

הסתיידות בגידי השרוול המסובב (קלציפיק טנדיניטיס \ calcific tendinitis) פוגעת לרוב במטופלים סביב גילאי 40-60, ושיעור הנשים הסובלות מפגיעה זו גבוה משיעור הגברים. מדובר במשקע של גבישי סידן זרחני (קלציום הידרוקסיאפטיט), לרוב השקיעה היא בגיד הסופראספינטוס (supraspinatus).

מדובר בכאב חריף מאוד, שמופיע לרוב סביב שעות הבוקר המוקדמות, ויכול אף להעיר משינה.

האם עבודה פיזית מאומצת גורמת להסתיידויות אלו?

עבודה פיזית מאומצת ככל הנראה אינה גורמת להסתיידויות. עם זאת נמצא כי אצל הסובלים מסוכרת, וכן הפרעות בבלוטת התריס, שיעור ההסתיידויות בכתף גבוה יותר מהאוכלוסיה הכללית.

מהו הטיפול המקובל כיום?

הסתיידויות בשרוול המסובב היא בעיה שחולפת לרוב באופן ספונטני. לכן הטיפול המקובל נכון להיום מתרכז בהפחתת הכאב לדרגה נסבלת, ושימור יכולת תנועת הכתף. על מנת להפחית הכאב מקובל טיפול תרופתי פומי, ובמקרים וטיפול זה ללא הטבה מספקת ניתן גם להזריק לכתף (זריקת סטרואידים סובאקרומיאלית subacromial steroid injection). שימור יכולת התנועה ותפקוד הכתף הוא חשוב ביותר ומתבצע בעבודה והדרכה ע"י פיזיותרפיסט\ית. מדובר בנקודה חשובה כיוון שבמקרי קיצון חוסר הנעה ממושך של הכתף עלול להתפתח ל'כתף קפואה' (adhesive capsulitis / frozen shoulder).

איזה עוד טיפולים קיימים?

  • ניתן גם לטפל מקומית בהסתיידויות תחת הכוונת מכשיר אולטרסאונד ולבצע שאיבה של ההסתיידויות. הטיפול הוכח כמסלק ההסתיידויות ועוזר להחלמה.
  • אפשרות נוספת היא טיפול בגלי הלם, שככל הנראה משפרים את אספקת הדם לאזור הסמוך להסתיידות, וכך מגיעים תאי מערכת החיסון לאזור ההסתיידות ומפרקים אותה בתהליך הנקרא פגוציטוזיס (phagocytosis). ככל הנראה אין צורך בגלי הלם ברמת עצימות גבוהה במיוחד.

האם יתכן ואזדקק לניתוח?

כפי שנכתב מעלה רוב המטופלים עם בעיה זו אינם נזקקים לניתוח. עם זאת עד 10% מהמטופלים, במקרים עם כאבים משמעותיים ביותר הנמשכים מעל לחצי שנה וללא הטבה למרות טיפולים כמתואר יתכן ויזדקקו להתערבות ניתוחית לצורך הוצאת ההסתיידויות. גם לאחר התערבות ניתוחית יתכן כאב שארי, ולכן כמובן התערבות ניתוחית היא האופציה האחרונה לאחר מיצוי טיפולים לא ניתוחיים.

במידה ואתם סובלים מכאבים בכתף פנו אלינו בהקדם לצורך בדיקתנו ותחילת טיפול

ד"ר אלכס בושוי

קניון פולג,
קומה 1
אמנון ותמר 6
נתניה

לחיוג לחצו
על המספר:

מרפאה:
09-744-73-22
זימון תורים:
053-995-63-24

קניון עזריאלי
ערער 9,
בית שמעון קומה 3
מודיעין-מכבים-רעות

לחיוג לחצו
על המספר:

מרפאה:
077-229-90-21

ד"ר מיכאל תמר

קליניקה מרפאות מומחים
אלי הורוביץ 27, קומה 5
רחובות

לחיוג לחצו על המספר:

זימון תורים: 08-970-23-14